Kodlamaya Nereden Başlamalısınız ?

Öncelikle selamlar. Uzun zaman sonra yeni bir yazı yazıyorum. Bugün bahsedeceğim konuyu bana instagram ve reel arkadaşlarım bir çok kez sordu ve artık cevabını buradan dilim döndüğünce anlatmak istiyorum.

Öncelikle çocuk yaşta kodlamaya başlayan insanların işi genel olarak daha kolay oluyor. Çocuklarda Kodlamanın Önemini anlatan bir yazı yazmıştım daha önce. Okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim.

Kodlama Nedir ?

Kodlama diğer adıyla programlama kelime anlamıyla belirli şartlara ve düzene göre yapılması öngörülen işlemlerin bütünü anlamına gelir. Programlama bilgisayara ya da elektronik devre ve mekanik sistemlerden oluşan düzeneklere bir işlemi yaptırmak için yazılan komutlar dizisinin bütünü veya bir kısmı olarak tanımlanır.

Kodlamaya Neden Başlamalısınız ?

Şuanda günümüzde her şey artık teknolojiyle yapılmaya başlandı. Gördüğümüz her şey teknolojinin ve yazılımın eseridir. Gelecekte bizde kendimize bu alanda yer bulmak istiyorsak şimdiden çalışmaya başlamamız gerekiyor.

Kodlamaya Nereden Başlamalısınız ?

Öncelikle yapmak istediğiniz şeyi belirlemenizi öneririm. İnternet sitesi mi ? Yoksa windows tabanlı uygulamamı yada mobil uygulama. Hangi alana ilginiz varsa o alana doğru çalışmalara başlamalısınız .

Kendimden örnek vermek gerekirse; İnternet sitesi yapmak ilk başladığım zaman çok fazla ilgimi çekiyordu (5-6 sene öncesinden bahsediyorum) Ben HTML ile başladım ancak oturup kodları ezberlemeye çalışmıştım. Sakın siz öyle bir hata yapmayın.

Yalnızca HTML yetmiyor. Aşağıdaki görsel ile size CSS’in önemini anlatmayı düşünüyorum 😀

Ben aşağıya hazırlayacağım listeyi izleyerek kodlamaya başladım. Bu yolları sizlerde uygulayabilirsiniz.

 • HTML
 • CSS (Hala bilmiyorum)
 • Bootstrap Framework
 • Php

Bu doğrultuyu izlemenizi öneririm. Araya birde çok vaktiniz varsa Java script’de sıkıştırabilirsiniz. Zamanında PHP öğrenmedim diye çok pişmanım. Umarım sizde ileride kodlama öğrenmediğinize pişman olmazsınız.

Ayrıca; Öğrenmenizi pekiştirmek için her öğrendiğiniz komutla ilgili bir çok örnek yapın. Bu hafızanızda kalıcı olmasını sağlayacaktır. Okuduğunuz için teşekkürler. Sorunuz varsa yorum bölümünden yazabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

3 Yorumlar

 • Yunus Özçelik
  Posted 3 Mayıs 2018 12:36

  Kodlama öğrenmek isteyenlerın aklına gelen ilk soru kodlamaya nerden başlamalaıyım. Bi yerden başlandığında devamı gelen bir yapı zaten kodlama bunun için verdiğiniz bilgiler çok önemli

 • Mert
  Posted 6 Haziran 2018 03:09

  Gayet güzel bir şekilde anlatmışsınız, iki çeşit yazılımcı vardır biri back-end ile ilgilenir diğeri front-end ile ilgilenir. Tasarımsal düşünenler back-end, algoritma düşünenler için front-end tavsiyemdir.

 • Adilcan Topuz
  Posted 7 Haziran 2018 09:03

  Güzel bir yazı olmuş herkesin aklındaki Kodlamaya nerden başlamalıyım sorusu cevap bulmuştur. Bir tavsiye de ben vereyim. “Olmuyorsa hemen pes etme, Biraz zorla, yine de yapamayacağını düşünüyorsan yapamazsın zaten. Herkes yazılımcı olacak diye bir kaide yok” 🙂

Yorum Yap