Çocukların Kodlama Öğrenmesi Neden Önemlidir?

Çocukların Kodlama Öğrenmesi Neden Önemlidir?

Kodlama bilgisi ve kodlama sistemlerinin geleceğin iş kaynağı ve geleceği güçlendirme yollarından biri olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu soruya cevap vermeden önce sizlere kodlamanın ne olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Kodlama Nedir?

Kodlamanın diğer bir adı ise programlamadır. Bu programlamanın en önemli yönü ise belirli bir sisteme göre dizayn edilip basamaklar halinde ilerlemesiyle oluşur. Kodlama aynı zamanda makine, taşıt, televizyon, telefon gibi birçok mekanik, elektrik ve elektronik aletlerde kullanılmaktadır.

Çocuklar Neden Kodlama Öğrenmesi Gerekiyor?

Çocuklar Neden Kodlama Öğrenmeli ?

Bilgisayar alanında yapılan tüm uygulamalarda ve sistemlerinde kodlama kullanılmaktadır. Aslında bilgisayarın ana temasını şuan kodlama ile yönetmek zorundayız. Şu anda buraya yazdığım yazı bile bir kodlama türüyle faaliyete geçmektedir. Yani bilgisayar geleceğimizin bir kaynağı olduğu için aynı zamanda kodlamada geleceğimiz bir parçası haline gelmiş bulunmaktadır. Şu anda hepimizin adını duyduğumuz veya bildiğimiz büyük bilgisayar firmalarının sahiplerinin hepsi küçük yaşta kodlama ve bilgisayarla tanıştıkları için bu kadar başarılıdırlar.

Teknolojide gelişen tüm her şey sistemsel ve programlama ile birlikte ilerlemektedir. Bu ana sistemlerin temel kaynağını da kodlama oluşturmaktadır. Kodlamayı öğrenen insanlarda aynı zamanda sistematik düşünme ve matematiksel zekalarının iyileşmesine yön veren bir sistem gereksinimidir. Aynı zamanda kodlama öğrenen çocuklarda yaratıcılık yetilerinin geliştiği ve derslerinde daha başarılı oldukları da aşikardır. Küçük yaşta kodlama sistemin tamamını öğrenmenin getirdiği faydaları öğrenen programcılar zaman ile çocukların anlayabileceği ve kolay bir yöntem ile ilerleyebilecekleri bir yöntem düzeyi kurmuşlardır. Çocukların bu yöntemler ile kendilerini ve gereceklerini yönetebilmek ve düzenlemek için kendilerine güzel bir gelecek hazırlamış olurlar.

Güzel bir gelecek kazanmak için kendilerini geliştirmek ve seviyelerini arttırmak için önemli işlere adım atabilirler. Belki de geleceğin bilgisayar adına, adı duyulmuş insanlar olarak ortaya çıkabilirler. Verilen data ve kodlama bilgisiyle bir iş yerinde çalışabilir veya kendi işletim sistemlerini kurup kendilerini geliştirebilirler. Öğrenmek insana; sistematik çözebilme, olaylar arasındaki ilişkileri göre bilme görebilme, yaratıcı düşünebilme gibi yetiler kazandırıyor. Zekalarının gelişmesini sağlar çocuklar daha çabuk öğrenirler.

 

Yazar Hakkında

1 Yorum

  • Syonel
    Posted 23 Şubat 2022 10:58

    Faydalı bir paylaşım, ama maalesef ülkemizde yeteri kadar önem verilmiyor bu konuya.

Yorum Yap