Türkiye’de YouTuber Olmak

Aslında dışarıdan aşırı kolay görünse de; Aşırı yorucu ve emek isteyen bir iş olarak nitelendirilebilir. Video çekimi, video düzenlenmesi ve videonun uploadı, bunlar aşırı vakit gerektiren ve zorlu işler. Hele ki dış mekanda çekim yapıyorsanız; İnsanların trollemesine maruz kalabilirsiniz. Ülkemizde bazı kesimler, kamerayı görünce ters ters bakmaya başlıyorlar. Bunun nedenini kimse bilmiyor diye tahmin ediyorum ama şöyle örnek vermem gerekirse; İçerik ürettiğim zamanlarda vlog çekmek istemiştim. Dışarıda kameramı çıkartıp kayda girdiğim zaman, insanlar “Neden bu çocuk kameraya bakarak konuşuyor?” diye sorguluyorlardı.

Kazanç Durumları

Öncelikle aboneniz ne kadar fazla olursa olsun, izlenmeniz aşırı yüksek olmadığı sürece kazancınız hep çok düşük olacak. Zaten bu ücret sizin hesabınıza geçerken gene bir miktar kesinti yaşayacak. Ayrıca sürekli yeni ekipman alacağınızdan dolayı bir süre kazancınızın neredeyse tümü ekipmanlarınıza gidecek.

İnsanların Tepkisi

Aslında normal hayatınızdaki çevrenizde ilk başlarda çok fazla tepki alacaksınız. Bunlar genel olarak; “YouTube boş yer” “sen nasıl izleneceksin” “boş videolar çekiyorsun” Aynılarını sürekli duymaya alıştım sanırsam. Ancak çevrenizin dediğini pek düşünmenizi önermem. Çevreniz için değil; Kendi hislerinize göre yaşayın.

Az İzlenme Korkusu

Size şunu söylemem gerekiyor ki “İlk başladığınız zaman, siz ve arkadaşlarınız dışında kimse videolarınızı izlemeyecektir.” Ancak bu tamamen sizin elinizde. Eğer ilk başlardan pes ederseniz; gelecekte emin olun bu yükün altından kalkamayacaksınız.

Kendimden örnek vermem gerekirse; İlk başladığım zamanlarda videolarım çok az izleniyordu. Etkileşimim düşük, abone kazancım hiç yok gibiydi. Ancak çalıştım çabaladım, içerik ürettim ve YouTube’yi bırakmadan önce videolarım aylık 200.000 civarı izleniyordu.

Kısaca toparlamak gerekirse, kimse sizi bu yolda yıldırmasın. Sürekli çalışın ve ileride daha iyi yerlere gelin.

Televizyon Yerine YouTube

youtube televizyonun yerini alıyor
youtube televizyonun yerini alıyor

Artık Televizyonda yayınlanan dizilerin yada programların tekrarları aynı gün içerisinde YouTube’ye yayına giriyor. Buda demek oluyor ki gelecekte televizyonların yerini YouTube alacak. Ne izlemek isterseniz canlı yada tekrar dilediğiniz şekilde izleyebilirsiniz. Markalarında düşüncesi bu şekilde olacak ki; Artık reklamlarını televizyondan çok YouTube kanallarına veriyor.

Televizyonlara reklam verdiğiniz taktirde; 1-2 haftalık yayınlanma sürecinden sonra yayından kalkıyor. Ancak iş YouTube’ye geldiği taktirde süre sınırı olmadan, video sürekli yayında kalmakta. Hem YouTuberların işine geliyor, hem markalar daha fazla kazanç sağlıyor.

YouTube’ye Başlamak Mantıklı mı ?

Aslında şuanda haddinden fazla kanal olmasından dolayı başlamanızı pek tavsiye etmem. Ancak özgün bir içeriğiniz varsa ve mizahınız kuvvetliyse sizi kimse tutmasın. Gelecekte çok iyi yerlere geleceğinizden adım gibi eminim.

 

Yazar Hakkında

1 Yorum

Yorum Yap