Hosting Hosting Firma Önerisi

Web Hosting Seçerken Dikkat Etmelisiniz!

Tarafından Yazılmıştır Ali Acar

Web Hosting Seçerken Dikkat Etmelisiniz!

Hosting Nedir?

Hosting, kelime anlamı olarak barındırma anlamına gelir. Web hosting ise web sayfalarının, yüksek internet hızına sahip olan ve sürekli  çalışan bilgisayarlarda barınmasıdır. Bu bilgisayarlar, kesintisiz ve hızlı hizmet verebilmesi için yüksek teknoloji ile üretilen datacenterlarda barındırılırlar.

Alan Adı Nedir?

Alan adı, bir web sitesinin internet üzerindeki adı ve adresidir. Örneğin : aliacar.net.tr

Alan adları, “ip adresi” denilen, bilgisayarların birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir.

Hosting Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Web hosting seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Web hosting seçerken nelere dikkat edilmelidir?

  • Kuracağınız sitenin amacına uygun seçim yapmanız gerekir. Yazı ağırlıklı bir site ile resim ya da video ağırlıklı bir sitenin disk alanı ihtiyacı aynı olmayacaktır. Bu yüzden göz önünde bulundurulması gereken bir detaydır.
  •  Veri transferi limiti, hosting alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri. Sayfanız gösterildikçe ve hatta daha fazla sayfa ziyaret edildikçe bu limitten tüketilir. Dolayısıyla web sitenize olan ilginin artışı, veri transferi limiti ihtiyacınızı da artıracaktır. Buna uygun bir seçim yapmalı ve size sağlanan transfer limitine dikkat etmelisiniz.
  •  Sağlayıcının güvenilir ve kurumsal bir isim olması büyük önem taşır. Bu sayede daha kaliteli bir hizmet alabilir, işinin uzmanı kişiler ile iletişim kurarak hosting ve domain gibi ihtiyaçlarınız ile ilgili destek alabilirsiniz.
  • Yedekleme sistemi, hosting alırken hayati önem taşıyan bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Elektronik cihazlar söz konusu olduğunda ne zaman ne şekilde arızalar ile karşılaşılacağını kestirmek mümkün olmuyor. Bu yüzden de düzenli bir yedekleme sistemi olmazsa olmazdır. Hele de e-ticaret sitesi kuracaksanız, bu yedeklemenin haftalık değil günlük olması tavsiye edilir.
  • Adres ve telefon gibi tüm iletişim bilgileri ile açık bir hizmet sunan firmalar tercihiniz olmalıdır.
  • Hosting sağlayıcının ülkesi konusu sık sık gündeme gelir. Hangi ülkede olmalı, Türkiye’de olması önemli mi gibi sorular ile sık sık karşılaşırız. Tek fark şu olacaktır. Türkiye’de yaşayanlara hitap eden bir web siteniz olacaksa, sağlayıcının Türkiye’de olması daha hızlı bir site sunabilir. Bu kez yurt dışından gelen girişlerde bir nebze hız düşüklüğü söz konusu olacaktır. Bunun dışında bir olumlu ya da olumsuz durum ortaya çıkmayacaktır.

 

Yazar Hakkında

Ali Acar

Kendi tecrübelerimi ve alanında uzman olmaya çalıştığım konular hakkında yazılarımı aliacar.net.tr üzerinden okuyabilirsiniz!

10 Yorum Var

Yorum Yap