En İyi Video Düzenleme Programları

En İyi Video Düzenleme Programları

YouTube içerik üreticilerin izleyicilerini kanallarına bağlayabilmeleri için, videoların akıcı ve güzel olması gerekiyor. Bu aşamada yardıma montaj programları giriyor.

Video montajı nedir

Montaj Programları Ne İşe Yarar ?

Montaj programları; kaydettiğimiz videoyu düzenleyip, akışını değiştirmemize hatta ufak tefek görsellikler katmamıza yarar. Videolarımızı daha eğlenceli hale getirip izleyicilerimize keyifli zaman geçirmek tamamen bizim elimizde.

 

Bu listede kendime göre derlediğim video montaj programları bulunmakta.

  • Camtasia Studio

Başlangıç düzeyi için yeterli bir program. Videonuzu 1080p 60 FPS’ye kadar renderleyebilir, videonuzdaki içeriğin kalitesini değiştirebilirsiniz.  Ayrıca düşük işletim sistemlerinde sorunsuz şekilde programı çalıştırabilirsiniz. Camtasia Studio programında ekran kayıt modülü’de bulunmakta.

Bunun yanı sıra render işleminden sonra otomatik olarak YouTube kanalınıza otomatik olarak atabilirsiniz.

Camtasia Studo
  • Sony Vegas Pro

Sony Vegas Pro; Camtasia’ya göre daha profesyonel ve daha kaliteli işler yapmanızı sağlar. Dilediğiniz efekti videonuza uygulayabilir, 4k’ya kadar render alabilirsiniz. Ayrıca düşük işletim sistemlerinde sorunsuz şekilde programı çalıştırabilirsiniz. Ancak Camtasia Studio‘da olan bazı özellikler bulunmamakta. Bunlar, otomatik YouTube upload ve harici ekran kayıt modülü.

Sony vegas pro

Kanalınız orta düzeyde bir kanalsa ve videolarınızın daha akıcı bir şekilde yayınlanmasını istiyorsanız Sony Vegas Pro listenizde olabilir.

 

  • Adobe Premiere Pro

Adobe premiere pro

Adobe Premiere Pro, bu listedeki en profesyonel video düzenleme programı. (Bana göre) Bir çok internet dizisi, kısa film ve bir çok videonun montajını Adobe premiere pro ile yapılmakta. Porgram arayüzü listemideki diğer programlara göre biraz daha karışık olsa da, kalite konusunda eline su dökebilecek çok nadir programlar var.

 

Kişisel Tecrübelerim

Geçmişte yaklaşık 4 yıllık bir YouTube maceram bulunmakta.

İlk başladığım yıllarda arayüzü kolay ve izleyici kitlem az olduğu için camtasia studio kullanıyordum. Çünkü işimi fazlasıyla görüyordu.

Daha sonraki yıllarda (2-3 yıl sonra) kitlem arttıkça, daha kaliteli içerik atma gereksinimi doğdu ve sony vegas pro‘ya geçtim. İşimi görüyordu. Arayüzü fazla basit değildi ama elim biraz yatkın olduğu için gene fazla sorun yaşamadım.

YouTube’de son zamanlarımda daha kaliteli içerik üretmek istediğimden dolayı ve çevremdeki diğer yayıncı arkadaşlarımın tavsiyesi üzerinde adobe premiere pro‘ya geçiş yaptım.

Arayüzü aşırı karışık geldi. Eğitim videoları izleyerek bir şeyler yaptım, kalitem daha fazla arttı ancak sistem özelliklerim yetersiz olduğu için programı çok fazla verimli kullanamıyordum. Bundan dolayı sürekli kasma ve donmalar meydana geliyordu. İşimi aksattığı için daha sonra kullanmamaya başladım.

Eğer ilk defa montaj yapacaksanız size önerim camtasia studio’dur. Ancak Camtasia’dan sıkıldıysanız ve sisteminiz üst düzey değilse sony vegas işinizi fazlasıyla görecektir.

Sormak istediğiniz bir şey olursa yorum bölümünden yada iletisim@aliacar.net.tr adresinden bana ulaştırabilirsiniz.

Yazar Hakkında

1 Yorum

  • Emre
    Posted 23 Mart 2018 00:05

    Güzel konu olmuş.

Yorum Yap