Ali Acar Bence Kişisel Gelişim

Kadına Şiddet Sorununa Farklı Bir Bakış

Tarafından Yazılmıştır Ali Acar

Kadına Şiddet Sorununa Farklı Bir Bakış.

Dünyaya gözümüzü açar açmaz ilk gördüğümüz kişi annelerimiz. Bizi her türlü kötülükten ilk başta onlar korur, sütüyle bizleri doyurur ve çektiğimiz her sancı onların şifalı elleriyle son bulur. Ne yazık ki günümüzde kadına şiddet haberleri neredeyse hiç eksik olmuyor.

Bunların nedenlerini sosyologlar veya psikoloji uzmanları mutlaka araştırıyorlardır. Fakat en fazla irdelenmesi gereken yer olan yani çocukluk dönemi anne eğitimi hakkında neredeyse hiçbir şey duyamıyoruz. Neticede çocuk doğar doğmaz anne tarafından eğitiliyor.

Kadına şiddet

Hakkaniyetli, sevecen, eşine ve çocuklarına bağlı, ekonomik sorumluluklarını yerine getiren, müşfik, sorumluluk sahibi ve kibar bir erkeği kadınlar! Sorumsuz, merhametsiz, kaba ve kadına şiddet uygulayan kişileri ise babaları doğurmadığına göre bu olumsuz örnekleri ilk yetiştiren kişiye yani anneye bakmak gerekiyor.

Eğitimli Kadın Eğitimli Çocuk.


Kız veya erkek tüm çocukların ilk eğiticisi olan annelerin çocuklarını yetiştirirken dikkat etmesi gereken bir çok nokta bulunuyor.

Çocukluk dönemlerinde insanlar az veya çok sayıda masum yaramazlıklar yapar. Hatta bu yaramazlıkların çoğuna gülüp geçilir ve dikkate alınmaz. Örneğin birlikte oyun oynadığı arkadaşlarına şaka yoluyla bile olsa fiziki şiddet uygulayan bir çocuk ileride neler yapacağının sinyalini veriyor olabilir.

Oyun içinde şaka yoluyla bile böyle bir şey yapıyorsa çocuğunuzu mutlaka bunun yanlış olduğuna güzel bir şekilde ikna etmelisiniz. Yapılacak en büyük hata ise çocuğunuz hangi yanlış hareketi yapmış olursa olsun döverek veya şiddet uygulayarak cezalandırmaktır. Bozulmanın ilk başladığı yer burasıdır.

 

Yazar Hakkında

Ali Acar

Kendi tecrübelerimi ve alanında uzman olmaya çalıştığım konular hakkında yazılarımı aliacar.net.tr üzerinden okuyabilirsiniz!

1 Yorum

  • Günümüzün en büyük sorunlarından biri de kadına şiddet. Sizinde bahsettiğiniz gibi kadına şiddet sorununa farklı bir bakış açısıyla bakarsak bu sorunu halledeceğimizi düşünüyorum.

Yorum Yap