GetContact Tehlike Saçıyor!

GetContact Tehlike Saçıyor!

İnsanların telefonunda nasıl kayıtlı olduğunu gösteren uygulama “GetContact” viral reklam yoluyla sosyal medyada hızla yayıldı!

Ülkemizde ve dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılan “GetContact” verilerinizi kayıt altına alıyor!

Getcontact Nedir?
Getcontact Nedir?

Uygulama izinlerine baktığımız taktirde rehberimize ve telefon datamıza ulaşabilmesi için gerekli izni zaten biz kendi ellerimizle vermiş oluyoruz. Bu demek oluyor ki; Telefon numaramız, telefon listemiz ve daha bir çok bilgilerimiz gelecek zamanlarda başka kişiler tarafından paylaşıma açık şekilde dağıtılacak!

GetContact’ı indirip rehberinize erişim izni verdiğinizde bu programı kullanan herkes rehberinize erişebilir hale geliyor.

Aslında GetContact’ın asıl amacı istenmeyen aramaları engellemek. Ayrıca siz bu aramayı raporlayarak tüm GetContact kullanıcılarını da bu numaralardan gelen çağrılar konusunda uyarmış oluyorsunuz. Bunun için uygulamadaki Spam Koruma özelliğini aktif etmeniz gerekiyor.

GetContact’den Nasıl Korunabiliriz ?

Öncelikle telefonunuzda uygulama hala yüklüyse;

Ayarlar => GetContact Hakkında => Hesabı Sil butonuna tıklayın.

Bunu yaptığınız taktirde telefonunuzda GetContact’ın bir erişimi kalmayacak. Ancak bizim datalarımızı çoktan veritabanına kaydetmiş olsalar ki bugünden itibaren kendi web sitelerinde unlist alanı yayınladılar.

Hesabınızı sildikten sonra Bu Bağlantıya tıklayarak Getcontact’ın web sayfasından telefon numaranızı silmeniz gerekiyor. (Site şuan için kapanmış durumda. Ancak gelecek saatlerde tekrar kontrol etmenizi öneririm.

Getcontact Numara Silme
Getcontact Numara Silme

Bu işlemleri yaptıktan sonra Getcontact’ın datasından çıkmış oluyoruz ve tehlikeyi absorbe etmiş oluyoruz.

Güvenmediğiniz uygulamaları kurmanızı önermem ve kurduğunuz uygulamaların sizden istediği erişim bilgilerine mutlaka dikkat edin. Aksi halde daha farklı sonuçlar doğurabilir.

iletisim@aliacar.net.tr